Ubezpieczenie
Adwokaci z Lubina czynnie wykonujący zawód są zrzeszeni w samorządzie zawodowym tj. Wrocławskiej Izbie Adwokackiej. Samorząd wymaga, by każdy adwokat był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej za skutki swoich błędów, co ma zasadnicze znaczenie w przypadku błędu popełnionego prze adwokata, bądź jego pracownika.
Zanim powierzysz swoje sprawy w czyjeś ręce, sprawdź czy posiada ubezpieczenie.
Adw. Aneta Rząsa-Nawrot jest ubezpieczona na kwotę 300 000 EUR.
Obowiązki adwokata
Tylko osoby posiadające tytuł zawodowy „adwokat”, w wykonywaniu swoich obowiązków na rzecz Klienta, muszą kierować się Zbiorem Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu oraz ustawą Prawo o Adwokaturze, pod groźbą postępowania dyscyplinarnego.
Wszystkie przepisy tych aktów zostały ustanowione by chronić interesy Klienta.
Adwokatów bez wyjątku, również tych z Lubina, obowiązuje tajemnica adwokacka i tajemnica obrończa, która jest zrównana z tajemnicą spowiedzi. Oznacza to po pierwsze, że nikt nie może z niej zwolnić adwokata, a po drugie, że jej naruszenie w jakikolwiek sposób – czy to przez publiczne, a nawet prywatne wypowiedzi, czy zeznania w charakterze świadka – będzie prowadziło do odpowiedzialności karnej, cywilnej i dyscyplinarnej adwokata-obrońcy. Tajemnicą objęte są wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy, a zeznania adwokata ujawniające tajemnicę obrończą nigdy nie mogą stanowić dowodu w sprawie. Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej jest nieograniczony w czasie.
Np. adwokat odpowiada za formę i treść pism przez niego redagowanych.
Np. adwokat ma zagwarantowaną przy wykonywaniu czynności wolność słowa.
Doskonalenie zawodowe
Otrzymanie legitymacji adwokackiej nie jest dla adwokata zakończeniem nauki. Przeciwnie. Nie tylko w interesie samych adwokatów, ale przede wszystkim w interesie ich Klientów, samorząd zawodowy kładzie duży nacisk na doskonalenie zawodowe.
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest niezbywalnym prawem i obowiązkiem każdego adwokata. Realizacja tego prawa i obowiązku następuje poprzez samokształcenie oraz udział adwokatów w różnych formach szkolenia, w tym organizowanych przez samorząd adwokacki. I tak każdy adwokat z Lubina w ciągu roku jest zobowiązany zebrać odpowiednią liczbę punktów za uczestnictwo w szkoleniach organizowanych bądź rekomendowanych przez samorząd.
Adw. Aneta Rząsa-Nawrot dba, by wiedza i oferowana pomoc była na najwyższym poziomie, dlatego systematycznie uczestniczy w rozlicznych wykładach, sympozjach i konferencjach naukowych, potwierdzonych certyfikatami.
Jak dokonać świadomego wyboru?
Poproś osobę, której chcesz udzielić umocowania do prowadzenia Twojej sprawy o legitymację, z której będzie wynikać, że posiada tytuł zawodowy i jest zrzeszona w samorządzie zawodowym. Sprawdź czy osoba ta figuruje w Krajowym Rejestrze Adwokatów, który znajdziesz tu.
Z zapisów w Rejestrze dowiesz się czy wybrana przez Ciebie osoba jest czynna zawodowo, zawieszona w czynnościach lub jest już byłym adwokatem.
Sygnałem, że nie koniecznie masz do czynienia z adwokatem może być reklama kancelarii napotkana w ulotce, bilbordzie, prasie itp.
Pamiętaj, adwokaci, również Ci z Lubina, są mocno ograniczeni w możliwości reklamowania swoich usług, przede wszystkich obowiązuje ich zakaz umieszczania reklam w prasie i innych środkach masowego przekazu, broszurach, bilbordach.
Ponadto, zasady etyki zawodowej zabraniają: oferowania swoich usług bez wcześniejszego zapytania dokonanego przez klienta, korzystania z usług pośredników, narzucania swoich usług, jak i przyciągania klientów w sposób niezgodny z zasadami lojalności względem kolegów.